Ako vybrať sieťový kábel?

Sieťové káble, označované tiež ako ethernetové káble, slúžia na prepojenie rôznych prvkov počítačovej siete. Najčastejšie ide o ethernetový kábel s konektorom RJ-45, existujú ale aj iné koncovky a rozdiely sú tiež v skladbe vodičov vo vnútri kábla alebo v jeho rýchlostnej kategórii.

Sieťové káble, označované tiež ako ethernetové káble, slúžia na prepojenie rôznych prvkov počítačovej siete. Najčastejšie ide o ethernetový kábel s konektorom RJ-45, existujú ale aj iné koncovky a rozdiely sú tiež v skladbe vodičov vo vnútri kábla alebo v jeho rýchlostnej kategórii.

Doba čítania 8 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Základné rozdelenie sieťových káblov

Patch káble

Sieťové káble vybavené koncovkami nazývame Patch káble. Dodávajú sa v rôznych dĺžkach od niekoľkých desiatok centimetrov až po desiatky metrov. Sú vhodné pre bežných užívateľov, ktorí vedia, aký dlhý kábel domov potrebujú.

  • Pripravené na zapojenie ihneď po vybalení

  • Vopred definované dĺžky

Sieťové káble v metráži

Sieťové káble určené primárne pre profesionálov, ktorí sa zaoberajú inštaláciou počítačových sietí. Predávajú sa v škatuliach, vo vnútri ktorých je klbko kábla s dĺžkou desiatok alebo aj stoviek metrov.

  • Možnosť odstrihnúť ľubovoľnú, aj atypickú dĺžku

  • Ustrihnutý kábel je nutné opatriť koncovkami

Dôležité parametre sieťových káblov

Kategórie

LAN káble je možné rozdeliť do niekoľkých kategórií z hľadiska výkonnosti. Kategórie (Cat5, Cat5E, Cat6, Cat6A alebo Cat7) môžeme chápať aj ako generácie káblov.

  • CAT5 - Historická kategória sieťových káblov (štandard z roku 1995) s podporou protokolu 100BASE-T. Teraz je už nahradená kategóriou CAT5E. Ich maximálna prenosová rýchlosť je 100 Mb/s.

  • CAT5E - Sieťový kábel CAT5E má stále najvyššie zastúpenie v domácnostiach a ponúka najlepší pomer ceny a výkonu. Podporuje protokoly 1000BASE-T a nižšie. Dosiahne prenosovú rýchlosť až 1 Gb/s, je však potrebná celá šírka pásma, t.j. 100 MHz. V prípade mierneho narušenia dôjde k poklesu prenosovej rýchlosti. Na bežné domáce použitie je ale plne dostačujúce.

  • CAT6 - Ethernet kábel CAT6 má podporou protokolu 1000BASE-T a nižšieho s rýchlosťou až 1 Gb/sa so šírkou pásma 250 MHz. Vďaka tomu CAT6 káble dosiahnu plnú prenosovú rýchlosť aj v prípade mierneho rušenia.

  • CAT6A - CAT6A Sieťové káble podporujú protokoly 10GBASE-T a nižšie. Ponúkajú tak prenosovú rýchlosť až 10 Gb/s v šírke pásma 500 MHz. Výhodou káblov CAT6A je vysoká odolnosť voči rušeniu alebo presluchu z okolitých káblov.

  • CAT7 - Podpora protokolu 10GBASE-T a nižšieho, prenosová rýchlosť až 10 Gb/s v šírke pásma 600 MHz, najodolnejší voči okolitému rušeniu.

Kategória

Maximálna prenosová rýchlosť

Šírka pásma

Cat5

100Mbps

100 MHz

Cat5e

1 Gbps

100 MHz

Cat6

10 Gbps

250 MHz

Cat6a

10 Gbps

500 MHz

Cat7

10 Gbps

600 MHz

Sieťové káble medzi sebou prepájajú jednotlivé sieťové prvky.

Vnútorné usporiadanie a tienenie

Sieťové káble sú obvykle tvorené z tzv. krútených párov vodičov. Spravidla sa jedná o 4 páry, ktoré sú krútené a zároveň výsledné krútené páry sú krútené okolo seba. Dôvodom zakrútenia vodičov je obmedzenie rušenia zvonku. Na elimináciu rušenia sú sieťové káble tiež v rôznej miere tienené.

  • UTP (Unshielded Twisted Pair) - netienené páry krútených vodičov, tzv. krútená dvojlinka. Hodí sa pre menšie vnútorné rozvody, kde nehrozí rušenie. Celkom 8 vodičov rozdelených do 4 párov. Každý pár je medzi sebou po celej svojej dĺžke pravidelne zakrútený.

  • FTP (Foil Screened Twisted Pair) - páry krútených vodičov tienené fóliou, jedna tieniaca vrstva spoločná pre všetky vodiče, kompromis medzi nízkou cenou UTP a vysokou úrovňou tienenia STP.

  • STP - káble majú tienený každý pár vodičov zvlášť. Využívajú sa v miestach s vysokou úrovňou rušenia.

Vonkajšie tienenie

  • U/ - netienené (Unshielded)

  • F/ - tienené fóliou (Foil)

  • S/ - tienené drôtenou sieťkou (Shielded)

UTP káble (Unshielded Twisted Pair)

  • U/UTP netienený pár, netienený kábel

  • S/UTP netienený pár, tienený kábel

  • F/UTP netienený pár, kábel tienený metalickou fóliou FTP káble (Folied Twisted Pair)

  • U/FTP pár netienený metalickou fóliou, kábel tienený metalickou fóliou

  • S/FTP pár tienený metalickou fóliou, tienený kábel

  • F /FTP pár tienený metalickou fóliou, kábel tienený metalickou fóliou STP káble (Shielded Twisted Pair)

  • U/STP tienený pár, netienený kábel

  • S/STP tienený pár, tienený kábel

  • F/STP tienený pár, kábel tienený metalickou fóliou

Ploché prevedenie

Sieťové káble sú k dostaniu v klasickom kruhovom priereze, ale aj v plochom prevedení, kedy sú jednotlivé páry vodičov namiesto zakrútenia uložené vedľa seba. Toto riešenie je všeobecne flexibilnejšie a ľahko ich schováte napríklad za podlahovú lištu, pod prah alebo aj pod koberec. Rovnako tak môže tento typ káblov prejsť aj cez dvere, za predpokladu, že je pod nimi aspoň malá medzera.

V netienenej verzii sú ploché LAN káble len asi šesť milimetrov široké a najviac dva milimetre silné. Často však ploché LAN káble majú priepustnosť iba 100 Mb/s.

Časté otázky

Existujú prípady, keď jednoducho nie je možné ethernetový kábel zaviesť až na potrebné miesto. Typicky pri zavedení siete do druhého poschodia domu, pokiaľ nemáte v úmysle vŕtať dieru do silného betónového stropu. V takom prípade môžete využiť bezdrôtový Wi-Fi router, avšak ani Wi-Fi neprechádza dobre cez stropy, najmä v prípade železobetónových je to naozaj problém. Riešením je použitie powerline adaptérov, ktoré prenáša signál po celom dome cez elektrické rozvody. Inštalácia powerline adaptérov je veľmi jednoduchá. Jeden z páru adaptérov pripojíte sieťovým káblom k niektorému z LAN portov routera a zapojíme ho do elektrickej zásuvky. Pokiaľ má powerline adaptér aj priechodnú elektrickú zásuvku, môžete do nej zapojiť aj samotný Wi-Fi router. Powerline adaptér potom začne vysielať na frekvenciách, ktoré budú prenášané elektrickou sieťou po celom dome bez toho, aby ovplyvňovali schopnosť siete napájať elektrické zariadenia. Druhý powerline adaptér potom zapojíte do zásuvky kdekoľvek inde v dome, tento adaptér signál demoduluje a odošle ho cez LAN rozhranie ďalej ku koncovému zariadeniu.

Hoci sa bezdrôtové prenosy dát dnes neustále rozširujú v mnohých prípadoch je stále lepšie kvôli vyššej stabilite a rýchlosti dátových prenosov použiť sieťový kábel – napríklad pri hraní online hier alebo streamovaní videa v 4K rozlíšení z NASu do Smart TV.

Pokiaľ napríklad potrebujete pretiahnuť sieťový kábel cez niekoľko múrov, je vhodné použiť samotný kábel bez koncoviek a tými kábel opatriť až po finálnom uložení. Čo na to budete potrebovať? Samozrejme aspoň dva konektory RJ-45 a plastové krytky (návleky), ktoré dosadnú na správne umiestnený konektor. Najdôležitejším potrebným príslušenstvom sú však krimpovacie kliešte. Postup krimpovania UTP kábla na konektor RJ-45

  • Na koniec kábla nasaďte plastový kryt a následne z kábla odstráňte niekoľko centimetrov izolácie (bužírky).

  • Starostlivo rozmotajte jednotlivé žily kábla a zoraďte ich podľa jasne daných farieb normy T568B.

  • Konce jednotlivých žíl je nutné zarovnať a následne skrátiť tak, aby vyčnievali len na dĺžku nasadzovaného konektora RJ-45.

  • Konektor je potrebné opatrne nasadiť a žily zatlačiť až na koniec konektora.

  • Nasadený konektor vložte do otvoru v krimpovacích kliešťach a silne ich stlačte.

  • Rovnaký postup opakujte aj na druhej strane kábla. Na oboch stranách kábla je nutné dodržať farebné poradie žíl podľa normy T568B.

Okrem najpoužívanejšieho konektora RJ-45 sa v praxi môžete stretnúť ešte s malým konektorom typu RJ-11. Ten sa používa na ukončenie telefónnych liniek a internetové pripojenie typu DSL. Tvorený je dvoma pármi vodičov, pričom sa na prenos využíva iba jeden pár a druhý slúži ako rezerva. Pri zapojení konektora RJ-11 je opäť nutné dbať na to, aby obe koncovky mali identicky poskladané farby jednotlivých vodičov. Väčšina krimpovacích klieští pre konektory typu RJ-45 má aj otvor na konektor RJ-11.